Fototerapie (světloterapie)

UVA, UVB záření je součástí přirozeného slunečního záření.UVB 311 nm je užší spektrum tohoto záření. Světloterapie je ozáření za použití přístroje, který využívá speciálních trubic emitujících toto záření. Toto záření léčebně ovlivňuje procesy v kůži tím, že napomáhá hojení. Tato léčba je volena jako základní nebo doplňková u vybraných kožních onemocnění – např. lupénky, ekzému, vitiliga – ztráty pigmentu, akné a dalších onemocnění.

Popis metody

Aplikaci UV záření je vhodné opakovat 2-3xtýdně, dle doporučení ošetřujícího lékaře, celkové množství určí také lékař. Ozáření probíhá pod dohledem odborného zdravotnického personálu. Před ozářením dostanete brýle s UV filtrem, které po dobu ozáření chrání Váš zrak. Následně je nastavená dávka a čas na přístroji, ten se pohybuje v řádu několik vteřin či minut.

Možné komplikace

K akutním nežádoucím účinkům patří spálení kůže, začervenání, vznik puchýřů, otok, bolestivost. Při pohledu do zářiče může dojít k poškození oční sítnice, či zánětu spojivek. Při nadměrném vystavování UV záření se toto sčítá a může docházet ke zvýšenému riziku vzniku kožních nádorů, proto se v tomto období nesmíte opalovat, nebo chodit do solária. Nadměrné množství UV záření taktéž urychluje stárnutí kůže a vznik pigmentací. Proto jsou před léčbou některá znaménka překryta.

Ceny zákroků

Podle ošetřované lokality a rozsahu.